Skip Navigation

>  Home  >  Sitemap  >  Contact Us  >  Español

EISD Staff Directory
Administration: 903-896-4332 Option 7
Name
Title
Kristin Prater
Superintendent
Becky Goodwin
Assistant Superintendent
Sharon Jones
Chief Financial Officer
Faye McBride
HR Director/Payroll/Benefits Coordinator
Kim Pickens
Accounting Clerk
Lori Tolar
Director of Technology
Monica Price
District Instructional Coach/Staff Training Coordinator
Mitsy Swift
Student Information Services Director
Kelli Cassell
Special Programs Administrator
Jason Groom
EISD Chief of Police
Tim Koerner
Computer Technician
Leticia Murray
Administrative Assistant
District Services: 903-896-4332 Option 7
Name
Title
Jason Seale
Athletic Director
Kathy Harper
School Nurse
Monica Price
District GT Coordinator
Kelli Cassell
District ESL Coordinator
Keri Nicholson
District Testing Coordinator/Dyslexia Coordinator
Ronda Alaniz
District Social/Emotional Counselor
Susan Tull
District 504 Coordinator/Rdg Specialist/RTI
Elementary School: 903-896-4332 Option 3
Name
Title
Kristy Jones
Principal
Tammy Tyndell
Administrative Assistant
Allison Drummond
Kindergarten
Amy Miley
First Grade
Andee Cates
Pre-Kindergarten
Andrea Canady
Second Grade
Annette Atteberry
Kindergarten
Becky Miguel
Intenvention Aide
Cade Gray
Physical Education/Coach
Elysha Warren
First Grade
Emily Baker
Pre-K Aide
Janie James
Intervention
Jeanne Orsborn
ECSE Aide
Jennifer Daugherty
Second Grade
Kristy Davenport
ECSE
Leah Simmons
Second Grade
Lisa Davis
Instructional Aide
Marci Tyner
Pre-Kindergarten
Melanie Gary
First Grade
Michelle Byrd
Kindergarten
Natalie Slavens
SpED Aide
Nicki Conley
First Grade
Paige Hall
Pre-K Aide
Sandra Johnson
Kindergarten
Tiffani Mason
Special Education
Treasa McClanahan
ECSE Nurse
High School: 903-896-4332 Option 6
Name
Title
Wes Rhoten
Principal
Chris Lewis
Assistant Principal/Girls Coach
Meggie Erwin
Counselor
Karen Holmes
Administrative Assistant
Alisan Heath
Fine Arts/OAP
Angie Lake
Special Education Aide/Coach
April Babovec
Aide
Ashley Pepe
Sp Education Aide (Life Skills)
Bailey Broechin
Family Consumer Science
Bennett Potter
Music/Band Director
Candace Henson
English
Cody Wilcoxson
Agriculture Science
Craig Ham
Social Studies/Boys Coach
Darin Swift
Special Education/Coach
Denise Schley
Math
Ed Lumpkin
Science
Janet Rothwell
ISS Aide
Jeff Mason
Social Studies/Coach
Joe Buker
Social Studies/Bus Driver
Jonette Lewis
Sp Education Aide/Txtbook Coord (HS)
Julaine Bell
Math
Kelsey Michniacki
Sp Education Aide (Life Skills)
Kimberly McGahee
Math/UIL
Lisa Carlisle
English Language Arts
Lisa Lane
Business
Melissa Fincher
Instructional Aide
Misty Seale
Science
Nikki Tyndell
Foreign Language
Randy Orsborn
Agriculture Science
Renee Jones
Business
Salvador Salinas
Foreign Language
Sara Bachtel
Health Science
Sheree Griffin
Life Skills
Tiffany Stinson
English
Timothy Taylor
Science/UIL Science/Robotics
Tina Finney
Agriculture Science
Trish Hile
SpEd Nurse
Intermediate School: 903-896-4332 Option 4
Name
Title
Shannon Orsborn
Principal
Michelle Jones
Administrative Assistant
Cassie Harper
Physical Education
Cheryl LaPrade
Third Grade
Christy Ishmael
Fifth Grade
Diana Smith
GT/STEM
Jamie Davidson
Aide
Jamye Falk
Fourth Grade
Jennifer Bass
Fourth Grade
Jessica Shipp
Aide
Juana Martinez
Aide
Kari Townsend
Third Grade
Kiimberly Sherman
Third Grade
Kimberly Strohmeyer
Third Grade
Kriscinda Steinbach
RTI
Kristal Jones
Library Aide
Lesley Brenner
Fifth Grade
Lindsey Erwin
Special Education
Lydia Thornberry
Fifth Grade
Melissa Bass
Fourth Grade
Molly Reed
Fourth Grade
Rachel Hall
Fifth Grade
Sabrina Eskue
Aide
Stacy Antoine
Special Education/Life Skills
Summer Cates
Aide/PE
Middle School: 903-896-4332 Option 5
Name
Title
Kassi Mays
Principal
Dawain Dover
Assistant Principal/Boys Coach
Shelba Tolon
Administrative Assistant
Adam Byrd
6th History/Coach
Amy Martin
7th Science
Angela Rollins
8th Science
Cheyenne Robert
6th English/Coach
David Cook
Exploratory/Coach
Dodie Yates
Aide
Dusty Morris
6th Math
Elyssa Smith
Band
James Warren
8th History/Coach
Jennifer Daugherty
7th English
Katherine Preast
8th Math
Katina Cooper
7th History/Coach
Kevin Bachtel
Coach/DAEP/PE
Lacey Rotan
Art
Michelle Spigelmyer
Technology
Mike Cassell
6th Science/Coach
Paula Searcey
Aide/Challenge
Roseanne Dover
8th English
Shannon Bannister
7th Math
Stacy Parker
Health
Susan Bledsoe
Special Education
Special Education Services: 903-896-4332 Option 2
Name
Title
Kelli Cassell
Special Programs Administrator
Brenda German
Special Education Medicaid PEIMS Admin Assistant
Belinda Masterson
Special Education Admin Assistant
Crystal Reed
Diagnostician
Emily Row
ARD Facilitator
Kodi Jackson
Speech Language Pathologist Asst
Support Services: 903-896-4332 Option 7
Name
Title
Will Thornton
Maintenance/Transportation Director
Peggy Gammons
Food Service Director
Jinnie Staats
Food Service Manager - Lower Campuses
Rexann Hamiter
Food Service Manager - High School
Page 1 of 1

Copyright © Edgewood Independent School District  2016

powered by ezTaskTitanium TM